Naviják Shimano SEIDO 1000RA

Ahoj přátelé rybáři,

dnes jsem si dovolil napsat krátkou rencenzi na naviják Shimano SEIDO 1000RA, který vlastním od června roku 2010. Věřím, že tento navi mnozí znáte a i používáte, ale třeba čte tento článek i někdo,kdo zkušenost nemá a informace uvítá.

K navijákům značky Shimano mě přivedl můj kamarád a kolega z teamu Franta, který dlouhodobě používá tyto strojky a je s nimi, jako i mnoho jiných rybářů, velmi spokojen.

Seido jsem se rozhodl koupit ke svému light feederu, s nímž tvoří kompaktní celek. Potřeboval jsem navi adekvátní velikosti se spolehlivou brzdou za přijatelnou cenu a jelikož preferuji „bojovku“, padla volba právě na tento model.

Seido patří do řady známé jako P3, což je u Shimana střední verze v oblasti ceny a kvality. Za necelých 1400,- Kč jsem dostal strojek s 5ti kuličkovými ložisky a jedním hlavovým ložiskem zajišťujícími velmi hladký chod. Též s kvalitou návinu vlasce, o který se stará systém Varispeed jsem velmi spokojen a s navijákem se mi díky tomu nahazuje velmi dobře. Žádné „motanice ani jiné pavouky“ jsem dosud řešit nemusel, za což přičítám zásluhu také velmi dobré rolničce, jejíž kvalita je naštěstí pro Shimano typická.

Nezklamala mně ani brzda, je jemně nastavitelná, dá se dobře doladit a při zdolávání fungovala zatím spolehlivě.  „Bojovka“, kvůli které jsem vlastně navi koupil, pracuje skvěle a už je jenom na mě samotném, naučit se využívat její potenciál co možná nejlépe.

Koupě tohoto navijáku vzhledem k vynaloženým financím určitě nelituji a pokud vydrží minimálně tolik, co Frantův velmi zatěžovaný Exage ze stejné vývojové řady P3, budu nad míru spokojen.

Ještě pár technických dat: ALU tělo, převodovka z tlakově litého zinku s převodem 5,2:1, hmotnost
235 gramů, 2 ALU cívky kované za studena, jednoduchá klička. PepéComments are closed.